Bechtěrevova choroba



Bechtěrovova choroba, též morbus Bechtěrev, či ankylozující spondylartritida, je dlouhodobé zánětlivé onemocnění kloubů, které postihuje především klouby páteře (ankylóza - ztuhnutí/ztráta pohyblivosti kloubu, spondyl - mající vztah k obratlům, artritida - zánět kloubů). 
Dále bývá zasažen kloub sacroiliakální, tj. křížokyčelní, který se nachází mezi kostí křížovou a pánví. Zánět se může projevit i na velkých kloubech končetin - ramenní kloub, kyčelní kloub.

Kromě vlastních projevů kloubních zahrnuje Bechtěrevova choroba příznaky též prodromální, tzn. takové, které předchází rozvoji onemocnění, a další mimokloubní příznaky. 
Mezi typické prodromální projevy patří iridocyklitida, což je zánět duhovky a řasnatého tělesa, dále bolesti pat, chronická únava aj. 
Později se objevuje bolest a omezená hybnost v oblasti dolní části páteře (nejčastěji v místě křížokyčelního spojení). Počátečním projevem mohou být také otoky kloubů. Onemocnění se rozvíjí postupně, pohyblivost kloubů se zpravidla snižuje v horizontu měsíců, spíše let. 
Důsledkem neléčených případů může být i úplné ztuhnutí kloubů (ankylóza). Z nejasných důvodů postihují těžší formy onemocnění zejména muže mladšího věku.

Příčina Bechtěrovovy choroby není doposud spolehlivě objasněna. Je však prokázána souvislost mezi onemocněním a přítomností určitých HLA antigenů. HLA antigeny jsou molekuly na povrchu buněk lidského organismu, jejichž kombinace je pro každého jedince vysoce specifická. V uspořádání HLA molekul se významnou měrou podílí dědičný faktor. Na vzniku Bechtěrovovy nemoci se proto může uplatnit i dědičnost.

Diagnostika Bechtěrovovy nemoci zahrnuje sepsání anamnézy a celkové vyšetření pacienta (zhodnocení pohyblivosti kloubů apod.) Na základě krevních testů a rentgenu pak může být potvrzena Bechtěrevova nemoc a její stupeň. V krvi se posuzuje přítomnost zmíněných HLA molekul.

Léčba Bechtěrovovy choroby se skládá z léčby farmakologické a z rehabilitačních cvičení. 
Používají se jednak antirevmatické léky, které zmírňují průběh zánětu a působí rovněž analgeticky, jednak imunosupresiva, jejichž účinek spočívá v potlačení reakce imunitního systému, čímž je opět mírněn zánětlivý proces. 
Cílem léčby je zpomalení postupu onemocnění a zmírnění jeho příznaků, Bechtěrovova nemoc však v současné době není zcela vyléčitelná.

Diskusní téma: Bechtěrevova choroba

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Tvorba webových stránek zdarma Webnode